• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Danish English French German Greek Italian Russian Spanish

Pielęgniarki z Wrześni bez podwyżki

piel czepek smallPielęgniarki z Wrześni bez podwyżki. Szpital powiatowy na razie nie podniesie płac pielęgniarkom, które od 6 lat nie miały podwyżki. Pielęgniarki zapowiadają strajk zbiorowy, ale nie odejdą od łóżek pacjentów.

Protestujące pielęgniarki ze szpitala powiatowego we Wrześni domagają się podniesienia kwartalnej premii i dodatku stażowego. 28 stycznia reprezentanci Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rozmawiali z zarządem szpitala o realizacji przedstawionych kilka dni temu propozycji. Pielęgniarki wyszły ze spotkania zawiedzione.

- Propozycja szpitala nas nie satysfakcjonuje. Kwestie, na których najbardziej nam zależy - wzrostu premii i stażowego zawieszono – mówi Violetta Rybczyńska, przewodnicząca OZZPiP. - Zostanie wypłacona zaległa premia kwartalna za ostatnie cztery miesiące zeszłego roku. Starosta zadeklarował spotykać się z nami po każdym kwartale, by omawiać sytuację finansową szpitala i wracać do postulatów płacowych.

Pielęgniarki, które nie dostały podwyżki od 8 lat są rozgoryczone. Zarabiają niemal najniższą krajową. Podstawowa pensja na rękę dla pracownicy z dwudziestoletnim stażem to około 1 100-1 200 złotych. Do tego dochodzą dodatki za nocki, święta i wysługę lat – łącznie doświadczone pielęgniarki dostają około 1 800 złotych. Jednak nie co miesiąc osiągają takie stawki - to zależy m.in. od liczby dni w miesiącu oraz ilości nocek.

- Trudno wyżyć z takich pieniędzy. Niektóre z nas zrobiły specjalizacje i skończyły studia, niestety to w ogóle nie przekłada się na nasze zarobki. Zarabiamy najmniej w porównaniu z innymi szpitalami w regionie – Słupcą, Gnieznem, Śremem. Dorabiamy do pensji, bo nie byłybyśmy w stanie się utrzymać. Tak nie powinno być – powiedziały nam panie, które czekały na wyniki rozmów z zarządem.

Pielęgniarki chcą do 15 procent większej premii i stopniowego wzrostu dodatku stażowego z 20 do 30 procent dla pracownic z ponad dwudziestoletnim stażem.

Zarząd spółki, choć uznał oczekiwania pielęgniarek za zrozumiale i zasadne, twierdzi, że w tym momencie nie jest w stanie ich spełnić. Podwyżka płac kosztowałaby placówkę około 400 tysięcy złotych. Zarząd powróci do tematu za kwartał po dokładnej analizie szpitalnych finansów.

- Do tej pory jeszcze nie wpłynęły środki z NFZ w ramach nowego kontraktu, trudno powiedzieć, jak będzie się wyglądało finansowanie pakietu onkologicznego, szpital czeka też na rozstrzygniecie w sprawie zwrotów z nadwykonań – tłumaczy starosta Dionizy Jaśniewicz. - Jest wiele niewiadomych, dlatego trudno składać w tej chwili deklaracje. Będę rozmawiał z radą powiatu o pakiecie ratunkowym dla pielęgniarek.

Pielęgniarki nie rezygnują z walki - podejmą strajk zbiorowy. Zapowiadają jednak, że nie odejdą od łóżek pacjentów.

autor: Ewa Konarzewska-Michalak

źródło: www.naszemiasto.pl
OZZiP 2000 - 2005


ozzip 2000 - 2005

 

OZZiP 2006 - 2012

 

ozzip 2006 - 2012

 

KONTAKT

OZZPiP-logoBIURO ZARZĄDU KRAJOWEGO OZZPIP
ul. Podwale 11 lok. 311, 00 - 252 Warszawa
tel. 022 504-42-67 /  022 504-42-69
Księgowość tel. 022 504-42-71
fax. 022 504-42-54

gatta